معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی - معرفی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

معرفی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی به عنوان یکی از ارکان پردیس خواهران با هدف ارتقاء سطح علمی معرفتی بانوان متعهد و متخصص از سال 1369 با دو رشتۀ "الهیات و معارف اسلامی" و "زبان و ادبیات عربی" در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز کرد. رشته‌ "الهیات و معارف اسلامی" با تغییراتی در برنامه درسی، طبق مصوبه سال 1379 به "فقه و حقوق اسلامی" تغییر نام یافت. رشته «فلسفه و کلام اسلامی» نیز از سال 1382 به جهت زمینه‌سازی بستر شناختی و عقیدتی لازم در حوزه تفکری راه اندازی شد. با ضرورت ملاحظه شده در رشته‌های علوم انسانی و حضور بانوان در پست‌های قضایی و مشاوره های حقوقی، رشته حقوق در سال 1375 فعالیت خود را آغاز نمود که با تاسیس گرایش حقوق خانواده (1386) تکامل یافت. از آنجایی که تکمیل منظومه موجود، نیازمند ورود به مباحث تربیتی و آشنایی با زمینه‌های علمی مرتبط با فرآیندهای آموزشی است، رشته معارف اسلامی و علوم تربیتی در سال 1384 طراحی و پس از اخذ مجوز، اجرا شد. تداوم این رشته در کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی (از سال 1383) و دکتری مدیریت آموزشی (از سال 1392) دیده شده است. از وظایف کلان این معاونت می توان به:

-         طراحی سامانه یکپارچه یادگیری و کسب دانش در راستای طرح جامع دانشگاه؛

-         افزایش اثربخش برنامه‌های آموزشی، توسعه مهارت‌های آموزشی دانشجویان، ارتقاء مستمر نظام آموزشی؛

-         استقرار سامانه توسعه زیرساخت‌های آموزشی

-         تربیت نیروهای متخصص و متعهد در حوزه علوم انسانی و اسلامی

-         فراهم سازی زمینه ارتقاء پیشرفت تحصیلی دانشجویان اصلاح و بهینه سازی فرآیندهای آموزشی.

لازم به ذکر است که، هسته مرکزی این وظایف را غور و تفحص در علوم دینی با تکیه بر مباحث اعتقادی دین مبین اسلام تشکیل می‌دهد که به دانشجویان و دانش آموختگان رویکردی تحلیلی برای ورود به مباحث علمی رایج اعطا می‌نماید تا زمینه ساز تولید علم دینی گردد.

ساختار ادارات و دفاتر حوزه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی با رویکرد  مذکور و به منظور انجام دقیق وظایف کلان خود، به شکل زیر می‌باشد:

الف) اداره کل آموزش و تحصیلات تکمیلی؛ با زیر مجموعه‌های اداره پذیرش و ثبت نام امور رایانه، امور دانش‌آموختگان، امور امتحانات، امور تحصیلات تکمیلی و اداره امور کلاس‌ها؛

ب) دفتر برنامه‌ریزی و ارزیابی آموزشی؛ با زیر مجموعه‌های برنامه ریزی آموزشی، برنامه ریزی درسی و تألیف درسنامه؛

ج) گروه‌های علمی؛ شامل گروه علمی حقوق با زیر مجموعه کارشناسی حقوق و کارشناسی ارشد حقوق خانواده، گروه علوم تربیتی با زیر مجموعه کارشناسی معارف اسلامی و علوم تربیتی و کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت آموزشی، گروه فقه و حقوق اسلامی، گروه فلسفه و کلام اسلامی.

تاسیس رشته‌های «معارف اسلامی و علوم تربیتی» و «حقوق خانواده» از ابتکارات پردیس خواهران دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به شمار می‌رود و تنها واحد دانشگاهی است که در این دو رشته دانشجو می‌پذیرد. اهتمام برگزاری این دوره‌ها زمینه سازی تولید علم دینی است که با توسعه این رشته‌ها در مقاطع تکمیلی محقق خواهد شد.

د) بخش‌های علمی؛ عبارتند از بخش زبان عربی، بخش زبان انگلیسی و بخش معارف اسلامی و دروس عمومی.

برای آشنایی با معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی اینجا کلیک کنید.

19 شهريور 1396